Gradsko pozorište „Semberija“ Bijeljina gostuje sa predstavom „Pevanje i ćutanje Sofke Nikolić“
6 septembar 2024
Gradsko pozorište „Semberija“ Bijeljina gostovaće 24. septembra (20:30) sa predstavom „Pevanje i ćutanje Sofke Nikolić“, po tekstu Milivoja Mlađenovića, u adaptaciji i režiji Sonje Petrović.
Komad govori o srpskoj pevačici narodne muzike i sevdaha, Sofiji Vasiljević Nikolić (1907-1982), poznatijoj kao Sofka, prvoj ženi koja je ponela titulu najtiražnije pevačice Evrope.
Pisac Mlađenović ističe da je ovo „surovo-nežna, na momente crnohumorna, pseudobiografska pozorišna povest o izuzetnoj umetnici narodne muzike između ona dva velika rata, o zvezdanom usponu Sofke Nikolić i njenom naglom prekidu, odnosno potonuću u ćutanje”.
„Dakle, moja je namera više bila da rastvorim, rasklopim, mit o „kraljici sevdaha“, nego da pišem o fenomenu nastanka pevačke zvezde, niti da slikam rečima njenu fresku. Taj mit su već stvorili mediji, odnosno žurnalisti prošlog veka, a ja sam pokušao da doprem do tačke njenog tragizma…”, ističe Mlađenović.
„Kada mislim o ovoj predstavi, mislim o samoći, mislim o grču i krivici koja je tolika da se sa njom živi, jede, spava i priča. Mislim o paralelnom svetu u kome žive oni koji su glasnici i kanali komunikacije između zagrobnog sveta i sveta živih. Na koji način se ta dva sveta spajaju? Gde je taj prostor u kome oni dolaze u kontakt? Sofkina ljubav prema ćerki Marioli/Marici tolika je da se može tumačiti i kao arhetip. Kao jedan od najstarijih i najznačajnijih mitova o odnosu majke i ćerke; Mit o Demetri i njenoj ćerki Persefoni koju je oteo Had i odveo u podzemlje. Demetra se tada u svojoj najvećoj tuzi povukla od bogova i ljudi te na svet poslala neplodnost, uzrokovavši velike neizdržive katastrofe i za ljude i za bogove. Odvojiti se od svog dara, talenta i svoje svrhe sredstvo je kojim je Sofka kaznila i sebe i ceo svet, a koji smatram jednako velikom pošasti kao neplodnost jer i sam dar stvara plodove”, kaže rediteljka Sonja Petrović.
Naslovnu ulogu tumači Bojana Milanović, a u podeli su i Mirna Jovanović, Nenad Blagojević, Dušan Ranković, Dragana Arsenić, Mihailo Maksimović i Ivan Petrović.
U predstavi učestvuju i muzičari Igor Kajmaković (klavir), Stanko Zarić (harmonika) i Nenad Bošnjak (violina).
Za scenski pokret i koreografiju bila je zadužena Jovana Rakić, scenografiju, kostime i dizajn plakata uradila je Irina Somborac, muziku i dizajn zvuka potpisuje Nenad Kojić, a dizajn svetla Stefan Asentić.
Predstava je premijerno izvedena 4. aprila ove godine.
Slične vesti
GRADSKO POZORIŠTE IZ JAGODINE GOSTOVALO SA PREDSTAVOM „SIMFONIJA RADOSTI“
Gradsko pozorište Čačak gostovalo na Velikoj sceni sa predstavom “Triptih o radnicima”
Nikšićko pozorište gostuje sa predstavom „Heroj nacije“
ŠABAČKO POZORIŠTE GOSTUJE 5. DECEMBRA S PREDSTAVOM "SARA BERNAR"
ŠABAČKO POZORIŠTE 10. FEBRUARA GOSTUJE NA VELIKOJ SCENI SA PREDSTAVOM "JOVČA"
NARODNO POZORIŠTE REPUBLIKE SRPSKE 19. NOVEMBRA GOSTUJE SA PREDSTAVOM „IZGUBLjENI U BRUKLINU“
POZORIŠTE „BORA STANKOVIĆ“ IZ VRANjA 21. DECEMBRA GOSTUJE SA PREDSTAVOM „RUŽA, UVELA“
ŠABAČKO POZORIŠTE GOSTUJE 5. MAJA SA PREDSTAVOM "POSTMODERNI KABARE DOBROG VOJNIKA ŠVEJKA"
NARODNO POZORIŠTE SOMBOR 30. OKTOBRA GOSTUJE NA SCENI “RAŠA PLAOVIĆ” SA PREDSTAVOM “ČAROBNjAK”
NARODNO POZORIŠTE IZ NIŠA 24. JUNA GOSTUJE NA VELIKOJ SCENI SA PREDSTAVOM „GDE JE NESTAO HARMS“