GLUMICA MARIJA VICKOVIĆ PROČITALA PORUKU KŠIŠTOFA VARLIKOVSKOG POVODOM 27. MARTA - SVETSKOG DANA POZORIŠTA
27 mart 2015
Svetski dan pozorišta - 27. mart obeležava se godinama i u Srbiji različitim programima, kao i tradicionalnim čitanjem poruke uoči izvođenja predstava, isto kao i u teatrima širom sveta.
Na inicijativu Međunarodnog pozorišnog instituta više od pola veka slavi se ovaj Dan (datum otvaranja Teatra nacija 1962. u Parizu, u kojem je umetnička direktorka bila i naša Mira Trailović), a na poziv Instituta, poruku piše pozorišna ličnost svetskog ugleda.
Prvi među njima bio je Žan Kokto, 1962. godine.
Poruka se prevodi na više od 20 jezika, čita pred desetinama hiljada gledalaca u pozorištima i objavljuje u stotinama štampanih i elektronskih medija na svim kontinentima.
Poruku, koju je ove godine uputio jedan od najznačajnijih teatarskih stvaralaca današnjice – poljski reditelj Kšištof Varlikovski, uoči početka predstave "Henri Šesti" na Velikoj sceni, pročitala je glumica Narodnog pozorišta Marija Vicković.
Varlikovski ocenjuje da "pozorišne pregaoce najlakše pronalazimo van pozorišta" i da su to "obično oni koji pozorište ne koriste kao mašinu za reprodukovanje klišea i konvencija".
"Oni pronalaze pulsirajuće izvore i žive tokove reka koji prividno zaobilaze pozorišne dvorane gde se svakodnevno okupljaju legije ljudi u nastojanjima da podražavaju nekakve svetove. Imitiramo, umesto da stvaramo vlastite svetove koji treba da su fokusirani, čak i da zavise od debate sa publikom i njenih reakcija; ti svetovi protiču skriveni a pozorište jedino ima moć da ih otkrije", poručuje on.
Takve vodiče Varlikovski nalazi uglavnom u prozi, stalno razmišljajući o "piscima koji su, pre stotinak godina, proročki, iako oprezno, opisali sumrak evropskih bogova koji je našu civilizaciju ostavio u tami, do danas nerazjašnjenoj".
Navodi Franca Kafku, Tomasa Mana i Marsela Prusta, a danas bi toj grupi proroka dodao i Džona Maksvela Kucija.
"Njihovo zajedničko osećanje nebranjenog kraja sveta, ne planete, već modela međuljudskih odnosa, poredaka i pobune, sada nas snažno prati. Nas, koji živimo posle završetka sveta. Nasuprot kriminalu i konfliktima koji se razbuktavaju sve više i više da ni sveprisutni mediji sa njima ne drže korak".
Ali, dodaje Varlikovski, "ovi požari brzo postaju dosadni, neopozivo nestaju iz medijskih izveštaja, a mi ostajemo bespomoćni, prestravljeni, opkoljeni. Više ne uspevamo da gradimo kule, a zidine, koje tvrdoglavo podižemo, ne brane nas ni od čega, naprotiv, same traže zaštitu i brigu trošeći najveći deo naše životne energije".
"A mi nemamo snage ni da pokušamo da vidimo šta je iza kapije, iza zida. I samo zbog toga treba da postoji pozorište i u tome da traži svoju moć. Da zaviruje tamo gde je gledanje zabranjeno", ističe on.
Uz citat da "predanje pokušava da objasni neobjašnjivo. Pošto ono proističe iz istinite podloge, mora u neobjašnjivom i okončati", Varlikovski napominje da je Kafka te reči uzdigao do metamorfoze predanja o Prometeju, a da se one "snažno odnose na to kakvo pozorište treba da bude".
"Takvom pozorištu, koje treba da ima početak u dubini istine i da pronalazi kraj u svim njegovim delatnicima, onima na sceni i onima u publici, čestitam svim srcem", zaključuje poznati poljski umetnik.
M.B.
Slične vesti
PORUKA POVODOM 27. MARTA, SVETSKOG DANA POZORIŠTA
PORUKA BRETA BEJLIJA POVODOM 27. MARTA, SVETSKOG DANA POZORIŠTA
PORUKA ANATOLIJA VASILjEVA POVODOM 27. MARTA, SVETSKOG DANA POZORIŠTA
PORUKA FRANCUSKE GLUMICE IZABEL IPER POVODOM 27. MARTA, SVETSKOG DANA POZORIŠTA
PORUKA DARIJA FOA POVODOM SVETSKOG DANA POZORIŠTA 2013. GODINE
Poruka pakistanskog dramaturga Šahida Nadima povodom Svetskog dana pozorišta (27. mart 2020.)